Yalın lojistik

Giriş

Dünyada oluşan küresel rekabet ile birlikte firmalar artık dünyanın birçok ülkesinden malzeme ve yarı mamul tedarik etmeğe başladılar. Giderek daha yoğun bir şekilde tedarik kaynakları çeşitlenmeye ve yeni ülke ve firmalar rekabet sahasına girmektedirler. Bu firmanızı iki önemli sorunla karşı karşıya getirmektedir;

 1. Lojistik kaynaklarının yönetimi ile tedarik maliyetlerinin azaltılması nasıl yapılabilir?
 2. Firmamızın farklı ülkelerdeki kaynakların sunduğu düşük maliyet ile rekabet etmesi nasıl sağlanabilir?

Bu iki sorunun da çözümü lojistik sisteminin yalınlaşması ile sağlanabilmektedir. Bu kapsamda aşağıdaki uygulamalar firmanızın ihtiyaçları doğrultusunda hayata geçirilerek rekabet üstünlüğü elde etmeniz sağlanmaktadır.

 • Kanban ve elektronik kanban sistemlerinin uygulanması
 • Tedarikçilerle milk run sisteminin uygulanması
 • Müşterilerle milk run sisteminin uygulanması
 • Heijunka ve çekme sistemi ile müşteri taleplerinin teslim sürelerinde kısalma sağlanması

Bu uygulamalar dünya klasmanında teknikler ve uluslararası düzeyde bilgi transferi ile firmanızda hayata geçirilmektedir.

Nasıl çalışıyoruz?

Sizlere hizmet sunmadan önce yalın düşüncenin temel prensiplerinden biri olan "GECHI GEMBUTSU" (git yerinde gör) prensibini uygulayarak firmanızı ziyaret ediyoruz. Firmanız hakkında temel görüşlerimizi oluşturmak, uygulanacak projenin kapsamını belirlemek ve firma yönetiminin yalın düşünce hakkında fikirlerini almak üzere birlikte 1 - 2 saat sürecek bir toplantı, firma tesislerinde genel ziyaret ve görüş alışverişi yaparak proje taslağını belirliyoruz.

Sizi ziyaret eden danışmanımız tarafından hazırlanan YALIN LOJİSTİK PROJESİ önerisi ziyaretten bir hafta sonra ilgili yetkili kişiye sunulur. Proje taslağı aşağıdakileri içermektedir. 

 • Genel bilgilendirme: Yalın lojistik sistemi hakkında genel bilgileri içermektedir.
 • Kapsam: Proje kapsamında bulunan her bir yalın üretim tekniğinin içeriği ayrı ayrı tanımlanmaktadır.
 • Proje zaman planı: Proje kapsamında verilen her tekniğin hayata geçirilmesi için gereken süre ve bu süre içinde sunulancak danışmanlık hizmetinin adam-gün cinsinden ne kadar olacağını gösteren proje planıdır. Bu plan elbette ki öneri plandır ve proje takımlarının kurulması ve sonrasında yapılacak analizler ile bu süre bir miktar değişebilmektedir. Bizim tecrübemize göre bu değişim çok az olmaktadır.
 • Fiyatlandırma: Adam-gün birim fiyatı, aylık kesilecek fatura miktarı ve toplam proje bedelinin ne olacağı hakkında bilgi
 • Projede görev alabilecek danışmanlarımız hakkında ve referanslarımız hakkında genel bilgi ile iletişim bilgileri

Proje taslağı üzerinde yapılan görüşmeler ile müşteri ihtiyacının tam olarak projeye yansıması sağlanmaktadır. Başlangıç toplantısına kadar müşterimize gerekli desteği vererek proje başlangıcına kadar yapılması gereken hazırlıkların tam ve gerektiği gibi yapılmasını sağlanmaktadır. Böylece müşterimizin doğru işi, doğru bir başlangıç ile yapması temin edilmektedir.

Proje başlangıcı öncesi veya başlangıcından hemen sonra firma ile bir danışmanlık sözleşmesi düzenlenmektedir.

Ayrınıtlı bilgi

Bize ulaşın

Kimler sitede

35 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Site Bilgileri

Kullanıcılar
6480
Makaleler
346
Makale Görünüm Sayısı
2344465