Kaizen Eğitiminin Konusu

· Kaizen nedir?

. Kaizen neden gereklidir?

. Kaizen nasıl uygulanır?

. Karlılık ve maliyetlerdeki yeni yaklaşımlar.

· Yalın üretim sistemi ve elemanlarının tanımlanması

· Yedi MUDA (israf) ve nedenleri

· 6 Temel kaizen kuralı

· Kaizen uygulama adımları

· Kaizen formları ve kullanılması

. Kaizen uygulaması öncesi alışması gereken ön yargılar

· Kaizen organizasyonu

. Yıllık kaizen planı

. Kaizen uygulamaları ve personel yönetimi

. Şirket bilgi paylaşım sistemi ve tek nokta eğitimleri ile yayılım

Kaizen uygulamalı eğitim metodu

Kaizen uygulaması seçilecek bir alanda 5 gün süre ile kaizen adımlarının hayata geçirilmesi şeklinde olacaktır. Yapılacak uygulama pilot olarak ele alınmalıdır. Uygulama alanı seçimi için firmaya destek sağlanacaktır.

Uygulama sonrasında tüm katılımcılar uygulamalarında gerekli tecrübeyi edinmiş, MUDA'nın nasıl ne olduğunu, nasıl tespit edileceğini, önlenmesine farklı bir gözle bakmayı öğrenmiş olacaklardır. Temel eğitimleri böylece tamamlanmış olacaktır. Kaizen çalışmasının başarıya ulaşması için kaizen çalışatayını yönetirken yapılması gerekenler takım üyelerine bire bir aktarılacaktır.

Uygulama kaizen adımları prensipleri ile bir sorunun çözülmesi, modelleme ile nasıl olacağının tespit edilmesi şeklinde yapılacaktır. Çalışma günü sonunda yönetime tespit edilenler, düzeltme faaliyetleri ve öneriler hakkında yönetime rapor sunulacaktır.

Süre

Eğitimin süresi 1 gün (8 saat), 5 gün (40 saat) uygulamalı   eğitim olarak belirlenmiştir.

Kaizen Eğitiminin Hedefi

Kaizen eğitimi ile işletmelerde sürekli iyileştirme kültürünün yaratılması, iyileştirmenin her zaman mümkün olduğu ve bu iyileştirmenin sonsuz olduğu düşüncesinin yaygılaştırılması. Her çalışanının işine iyileştirme anlamında katkıda bulunabileceği ve bulunması gerektiği düşüncesinin yaratılması eğitimin temel hedefidir.

Günümüzde artık maliyet, kalite, servis seviyesi, esneklik gibi konular giderek önem kazanmaktadır. Bu özellikleri en iyi olan firmalar gelişmeye diğerleri ise pazar payı kaybetmeye başlayacaktır.

Bu gelişmelerden hareketle firmalarda sürekli iyileştirme kültürünün yaygınlaştırılması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu eğitim ile kaizenin uygulanması için kişilere bir vizon kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Eğitime Kimler Katılabilir

Kaizen eğitimine firmanın her bölümünden ve her kademeden kişiler katılabilir. Önerimiz çoklu disiplinlerden takımlar oluşturulmasıdır, böyle Kaizen çalıştaylarından en iyi sonuçlar elde edilebileceği gibi bilginin firma içinde yayılması da kolaylaşacaktır.


Kaizen Eğitimi Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin

İletişim biligleri için tıklayınız

Broşür indirmek için tıklayınız

 

Eğitim Resimleri

Kimler sitede

67 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Site Bilgileri

Kullanıcılar
6480
Makaleler
346
Makale Görünüm Sayısı
2344421