Shojinka - İşgücü Dengeleme

Her zaman olduğu gibi bu gün de uygulamaya yönelik bir konuyu ele alacağız. Sizin de karşınıza mutlaka, bir montaj bandı kurma isteği ile birileri çıkmıştır. Böyle bir durumda nelere dikkat edilmesi gerektiği bu günkü konumuzu oluşturacaktır. Öncelikle mevcut durumu tespit etmekle başlayalım, şöyle bir yaptıklarınızı yoklayın bakalım sizde aşağıda sıralayacağımız yanlışları yapıyor musunuz?

En çok yapılan hatlar;

. İş istasyonları için çok kısa veya çok uzun süre seçilmesi

. Bilgi akışının çok az veya hiç düşünülmemesi

. Malzeme akışının dikkate alınmaması

. 5S veya malzeme ve araç gereç yerleşiminin yanlış yapılması

. "Rahat çalışma" kavramının hatalı kullanılması

. İş yükünün yanlış dağıtılması .Hatalı iş sırası

Üretim hatlarında uygulanan temel analizlerden biri de Yamazumi analizidir. İş yükü dengeleme sırasında kullanılan bu analizin en büyük yararı, katma değer üreten ve katma değer üretmeyen işlerin açık ve net bir şekilde ortaya konmasını sağlamasıdır. Ben bu analizi, özellikle tek parça akışı kurulumu sırasında mutlaka yapmak gerektiğini düşünüyorum. Böylece gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayarak, odaklanılması gereken noktaların belirlenmesi sağlanmaktadır.

Yamazumi kelimesi Japoncada 'yığmak' anlamına gelmektedir. İş adımları her bir istasyon için üst üste gösterilmektedir. Böylece kelime anlamı ile aynı kullanım şekli ortaya çıkmaktadır.

Toyota yamazumi grafiğini, iş yüklerini görsel olarak göstermek, katma değer üretmeyen iş adımlarını ortaya çıkarmak ve iş yükü dengesini kolayca sağlamak için kullanmaktadır. Katma değer üretmeyen iş yükü görsel olarak ortaya serildiğinden tüm çalışanlar bu iş yüklerini elimine etmek için odaklanabilmektedir.

Son seminerlerde üzerinde durduğumuz en önemli konu ‘Standart Çalışma’ olmuştur. Pek çok firma sahibi ve yöneticisinin anlamakta zorlandığı ve çalışmalarda getireceği yararı göremediği olgu standart çalışmadır. Standart çalışmanın olmadığı bir ortamda –ki birçok firma bu durumu birçok nedene bağlamakta ve ürün çeşitliliği nedeni ile standart çalışmanın kendi firmalarına uygulanamayacağını öne sürmektedir- ölçme ve değerlendirmenin olmayacağı açıktır. Bu durumda iyileştirmenin de ölçülemeyeceği açıktır. Nasıl yapabilirsiniz ki? Yapılmakta olan işin içinde bulunan israfları (muda, mura, muri) görmeniz olası değildir. Problemi göremiyorsanız iyileştirmeyi nasıl planlarsınız?

Emek yoğun hatlarda verimlilik temel olarak insana bağımlıdır. Bu güne kadar karşılaştığım firmalarda verimlilik artırma metodu olarak, insanların çalışmadıkları, kaytardıkları savı ile yola çıkarak elde edilen, insanları kontrol et, denetimi sıklaştır yöntemi olmuştur. Bu metot ile verimlilik elde etmek için pek çok firmanın sunduğu barkod sistemi ile kayıt, çalışanların mola saatlerinin sıkı kontrol altına alınması gibi uygulamalar ortaya atılmıştır. Elde edilen sonuç ise temel olarak, mutsuz çalışan, bu nedenle kalitede azalma, makinelerin sık sık arızalanması ve benzeri sonuçlardır. Burada kurtardığımız bir kişilik performansa karşılık tüm ekibi durduran veya ürün kalitesini derinden sarsan bir sorun yaratılmış olmaktadır. Özellikle tekstil sektörünün hazır giyim kolunda (konfeksiyon) yaşanan sık eleman değişikliği bu yaklaşımının temel sonucudur. Bunalan ve baskı altında çalışmak istemeyen çalışanlar sık sık firma değiştirmektedirler.

Bu ortamlarda verimlilik artırmanın yolu nedir? Emek yoğun bir ortamda verimliliği artırmak için neler yapabiliriz? Bunu ele almak için sırasıyla insan psikolojisi ve kayıpları ele almak gerekmektedir.

Hiç çalıştığınız firmanın dışında bir firmanın üretim tesisini gezdiniz mi? Yalın üretim sistemi ile baktınız mı? Benim bir çok firmada gördüğüm genellikle operatörlerin çok hareketli olduğu bir ortamdır. Peki sürekli hareket eden operatörler ne üretirler? Cevap oldukça kısa ve kesin MUDA yani zaman harcarlar ancak hiçbir şey üretmezler.

Özellikle kalabalık firmalarda en çok dikkatimi çeken şey insanların oradan oraya koşturmalarıdır. Böyle bir ortamda çalışanlar akşam oldukça yorulmuş olarak evlerine giderler. Ancak üretilen iş - burada katma değer üreten yani müşterinin karşılığını ödediği işten bahsediyoruz- yeterli midir? Bu soruya hayır cevabı vermek çok kolaydır. Ancak çalışanların daha az yorularak, daha fazla iş üretmelerini nasıl sağlarız sorusuna cevap vermek kolay değildir.

Bir de joker elemanlarla ilgili olarak bir kaç şey söylemek istiyorum. Bu joker elemanlardan pek çok firmada vardır. Hat çalışanları joker elemanlara seslenirler, joker eleman yapmakta olduğu işi bırakır ve oraya koşar, bir dahaki seslenmeye kadar burada bulunur, bu böylece sürer gider. Bütün üretim bu joker elemanın verimliliğine bağlırdır.

İşte üretimde iş gücü dengeleme bu noktada deverye girer. Shojinka sistemi bu dengelemenin temel öğesidir. Buyrun bir operatörün daha az çalışarak daha fazla iş üretmesini sağlamak için yapılması gereken uygulama adımlarını okumaya....

Site Bilgileri

Kullanıcılar
6406
Makaleler
342
Makale Görünüm Sayısı
2119317

Kimler sitede

160 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi