Kanban - Çekme Sistemi

Tek parça akışını anlamak Bu gün önemli sorunlardan biri olan yalın düşünceyi anlamak adına bir yazı yazayım istedim. İşletmelerde yalın dönüşümün en büyük adımı fiziksel veya teknik dönüşüm değildir. Ne yazık ki en büyük adım yalın düşünceyi anlamak olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalın tekniklerin içinde anlaşılması en zor olan şey de tek parça akışıdır. Elbette tüm yalın teknikler gibi tek parça akışı da çok basittir ve esasında anlatıldığında herkesin çok kısa sürede olayı anladığını bir çoğumuz tecrübe etmiştir. Peki anlaşılmayan nedir diyeceksiniz, bu sorunun cevabı oldukça ilginçtir, bu yazımızda tek parça akışının uygulanması için çeşitli kademe çalışanlarca ortaya atılan nedenler ve ardında yatan düşünceleri inceleyerek bu cevabı bulmaya çalışalım.

Tek parça akışı temel olarak ürünlerin parti bazında değil de, tek tek üretilmesi (bazı durumlarda indirgenmiş adetler halinde üretilmesi) olarak tanımlanabilir. Yani iş istasyonunda bir operatörün montaj yaptığını düşünelim, montaj sırasında önünde bir ürün var ve yapması gereken tüm işlemleri bir ürüne yapar ve bir sonraki istasyona verir. Parti üretimi ise aynı operatörün birden fazla ürüne yapacağı işlemleri hepsine yaparak ardışık şekilde toplu bitirmesi ve sonunda diğer istasyona toplu vermesi demektir. Yani beşli yaptığını düşünelim, beşine de motor takar, sonra beşine de kulp takar ve bir sonraki istasyona verir. Böyle bir montaj istasyonunda karşılaştığım en önemli dirençleri aşağıda inceleyelim.

Youtube üzerinde yaptığımız webinar. Kapasite yönetimi

 

Firmalarda, özellikle makine ve ekipman üretenlerde, en büyük sorunların başında ürünü oluşturan parçaların tam zamanında bir araya gelmesini sağlamaktır. Ürün çeşitliliğinin belirli bir seviyede olduğu durumlarda bu sorun büyük boyutlara ulaşır. Hele bir de stok yönetimi işin içine girince depo, planlama, üretim büyük bir karmaşa içine girer. Artık verimlilikten söz etmek olası değildir. Verimlilik %30’u bulursa -gerçek verimlilikten bahsediyorum çalışanların en çok bu kadar üretilebilir dedikleri ve planlamanın ortalama günlük üretimi temel alarak hesapladığı verimlilikten bahsetmiyorum- yönetim memnun kalır. Artık bir ürünün montajı tüm malzemelerin tamamı depoda olmadığı halde başlar ve malzeme zamanında gelmediği için yarım kalır. Üretim bu ürünü bırakır ve başka bir ürüne geçer, bu arada malzeme gelir ve çoğu zaman çalışanlar gelen malzemeyi elinde olan ürüne kullanır. Bu böyle uzar gider.

Müşterinin talebine göre, aynı ürünün bir çok versiyonunun üretildiği tesislerde malzemenin üretime ulaştırılması oldukça büyük sorunlara neden olmaktadır. Çalışma alanına konan palet / kasa veya malzeme ambalajları tüm analı kaplamakta, çoğu zaman geçmeye bile yer kalmamaktadır. Çalışanların en büyük inancı bu durumun tamamen araya giren ve patron veya satışın arkadaşlarına yapılan üretimler neden olmaktadır. Hatta bir çok durumda planlama bu duruma çözüm bulmak için üst yönetim ve işverenin karışmaması ve sadece planlamanın hangi ürünün üretileceğine karar vermesi gerektiğine inanmaktadır. Bir çok vakada gördük ki inanılmakta olan bu durum kanıksanmış ve başkaca bir çözümün olmadığına kanaat getirilmiştir.

Oysa günümüz ekonomisinde müşteriler artık beklemek istememektedir. Alım adetleri tek adete kadar inmiştir, müşterinin ürüne ek talepleri hiç olmadığı kadar artmıştır. Bu durum müşteriye göre ürün özelliklerinin değişmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu durumda her versiyonun tüm parçalarını üretimde bulundurabilmek için depo ile üretim arasında da tek parça akışı yaratmayı zorunlu hale getirmektedir.Bu durumda çözüm olarak karşımıza sıralı kanban sistemi çıkmaktadır.

Ben bu makale ile sizlere çalışmakta olduğum firmalar da oluşturduğum Çekme sistemleri ve Konsinye Sistemleri hakkında kısa bilgiler vereceğim. Sistemin tasarlanması, saha çalışmaları, uygulanması, uygulama sonrası sistemin verimlilik adına kazandırdıkları, kuruluşun da harcanan maliyet, Çekme sisteminin  Kanban panosu örneğihesaplama yönteminde kullanılacak kısıtlar gibi konularda pratik ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çekme sistemi ; üretim de kullanılmak üzere, oluşturulmuş ara stok sahasından çekilen malzemelerin yerine yenilerinin tedarik edilmesi olarak basit anlamda tanımlayabiliriz.

Sistemdeki kullandığım Kısa tanımlamalar;

Ara Stok Sahası: Üretim de Kullanılacak materyalların bulunduğu saha. Zemin 1 palet büyüklüğünde kareler şeklinde çizgi olarak beyaz ve kırmızı renklerde boyanır. Hesaplama sonrası kaç kare beyaz kaç kare kırmızı olacak belirlenecektir.

Materyal: Palet üzerinde streç ile sarılmış belli lot miktarlarda üretimde Kullanılmaya hazır olan malzemeler.

Kimler sitede

123 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Site Bilgileri

Kullanıcılar
6459
Makaleler
346
Makale Görünüm Sayısı
2292314