Kanban - Çekme Sistemi

Müşterinin talebine göre, aynı ürünün bir çok versiyonunun üretildiği tesislerde malzemenin üretime ulaştırılması oldukça büyük sorunlara neden olmaktadır. Çalışma alanına konan palet / kasa veya malzeme ambalajları tüm analı kaplamakta, çoğu zaman geçmeye bile yer kalmamaktadır. Çalışanların en büyük inancı bu durumun tamamen araya giren ve patron veya satışın arkadaşlarına yapılan üretimler neden olmaktadır. Hatta bir çok durumda planlama bu duruma çözüm bulmak için üst yönetim ve işverenin karışmaması ve sadece planlamanın hangi ürünün üretileceğine karar vermesi gerektiğine inanmaktadır. Bir çok vakada gördük ki inanılmakta olan bu durum kanıksanmış ve başkaca bir çözümün olmadığına kanaat getirilmiştir.

Oysa günümüz ekonomisinde müşteriler artık beklemek istememektedir. Alım adetleri tek adete kadar inmiştir, müşterinin ürüne ek talepleri hiç olmadığı kadar artmıştır. Bu durum müşteriye göre ürün özelliklerinin değişmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu durumda her versiyonun tüm parçalarını üretimde bulundurabilmek için depo ile üretim arasında da tek parça akışı yaratmayı zorunlu hale getirmektedir.Bu durumda çözüm olarak karşımıza sıralı kanban sistemi çıkmaktadır.

Ben bu makale ile sizlere çalışmakta olduğum firmalar da oluşturduğum Çekme sistemleri ve Konsinye Sistemleri hakkında kısa bilgiler vereceğim. Sistemin tasarlanması, saha çalışmaları, uygulanması, uygulama sonrası sistemin verimlilik adına kazandırdıkları, kuruluşun da harcanan maliyet, Çekme sisteminin  Kanban panosu örneğihesaplama yönteminde kullanılacak kısıtlar gibi konularda pratik ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çekme sistemi ; üretim de kullanılmak üzere, oluşturulmuş ara stok sahasından çekilen malzemelerin yerine yenilerinin tedarik edilmesi olarak basit anlamda tanımlayabiliriz.

Sistemdeki kullandığım Kısa tanımlamalar;

Ara Stok Sahası: Üretim de Kullanılacak materyalların bulunduğu saha. Zemin 1 palet büyüklüğünde kareler şeklinde çizgi olarak beyaz ve kırmızı renklerde boyanır. Hesaplama sonrası kaç kare beyaz kaç kare kırmızı olacak belirlenecektir.

Materyal: Palet üzerinde streç ile sarılmış belli lot miktarlarda üretimde Kullanılmaya hazır olan malzemeler.

Bu yazımız da Hammadde Deposundan üretim hücrelerine olan Milk Run uygulamasından bahsedeceğim.

Üretime malzeme getiren ve boş kasalar ile bitmiş ürünleri götüren kişiye Taiicihi Ohno MIZU SUMASHI (Su Örümceği) ismini vermiştir.

Su örümceği;

  • Malzemeleri mümkün olan en küçük miktarlarda üretime taşır.

  • Boşalan kasa, palet ve atıklar ile ürünleri götürür.

  • Sabit zamanlı bir rotası vardır.

Depoda mevcut parçaların üretim hücresinde tam zamanında ve ihtiyaç miktarında bulundurulması birçok şirket için önemli bir sıkıntıdır. Bu iş için çok kaynak ve zaman harcanmaktadır. Ayrıca sürekli ve düzenli bir sonuç elde edilememektedir.

MİLK RUN NE DEMEKTİR?

Süt üreticileri, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez elde ettiği sütü, bozulmadan süt işleyen şirketlerin şoklama sistemi olan araçlarına yine günde 2 kez ve bekletmeden, köyünde teslim eder. Bunun için süt toplama aracı, belirli bir rotada, bir çok köye sabah ve akşam belirli saat aralıklarında uğrayarak sütleri bozulmadan işleme merkezine taşır.

Bu şekilde işleme merkezlerine toplanan sütler, günlük ve vardiyalık olarak işlem görür. Dolayısıyla kaynağından taze ve günlük başlayan süt akışı, yığılma (bekleme), kesinti ve bozulma olmaksızın ürüne dönüştürülerek müşteriye sürekli bir sunum imkanı bulunur.

Milk-run sistemi, adından da anlaşılacağı üzere yukarıda bahsedilen süt toplama sisteminden esinlenerek tasarlanmış bir hammadde ve malzeme çekme yöntemidir.

MİLK RUN UYGULAMALARI

Milk Run sisteminin üretim işletmelerinde iki ayrı uygulama alanı vardır. Bunlar;

  1. Tedarikçilerden Şirket Hammadde Deposuna (merkeze toplama),
  2. Hammadde Deposundan Üretim İstasyonlarına (merkezden hücrelere dağıtım).

Bu iki uygulamanın ne anlama geldiğini aşağıda biraz açalım.

 

Kanban uygulamaları dünyada büyük rahatlıkla uyguladıkları, basit, kolay anlaşılır, kolayca hayata geçirilebilir, ek maliyet doğurmayan bir uygulamalar dizisi olmasına rağmen uygulamada birçok sorun ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bazı durumlarda rastladığın sorunlar öyle büyümüş, çetrefilli hale gelmiş oluyor ki kanbanı yeniden uygulamaya almak uzun uğraşlar sonucu başarılabilmektedir.

Başarısız uygulamalar sonucu kötü etkileyerek diğer uygulamaları da olumsuz etkilemektedir. Başarısız uygulama sonuçları nedeni ile direniş göstermekte olanlar kendi tezlerine destek verecek bazı sonuçlar elde etmektedirler. Hatta birçok firmada başarısızlık dirence dönüşerek uzun zaman yeni denemeye engel oluşturmaktadırlar.

Site Bilgileri

Kullanıcılar
5888
Makaleler
327
Makale Görünüm Sayısı
1474046

Kimler sitede

178 ziyaretçi ve 2 üye çevrimiçi