Giriş

Verimlilik pek çok firmada doğru algılanmamaktadır. Bunun nedeni olarak kaşımıza çıkan yaklaşımların başında verimliliğin hesaplanması gelmektedir. Genel olarak hesaplama için kullanılan veriler ortalama üretimler, günlük üretilen adetler ele alınmaktadır. Bu nedenle bir çok firma potansiyelin çok altında verimlilikle çalışmasına rağmen oldukça verimli olduğunu düşündüren raporlar hazırlamaktadır. Ayrıntılı bilgiiçin tıklayınız. Esasen firmanın kaynaklarını nasıl kullandığını hesaplarken satın alma sırasında aldığı ekipmanın fizibilite değerlerini dikkate alması gerektiği açıktır. Böylece kapasitenin sınırına kadar gitme hedefini belirlemiş olur.

Verimlilik artışını aşağıdaki uygulamaları firmanızda hayata geçirerek sağlamaktayız;

 • Tek parça akışı uygulanması ve firmada akışın yaratılması
 • JIT (Just in time - Tam zamanında) üretim prensiplerinin uygulanması
 • Overall Equipment Efficience (OEE) raporlama sistemine geçiş
 • Toplam verimli bakım sistemi ve Otonom bakım sistemi (JISHU HOZEN) uygulamaları
 • Lay-out ve hat dengeleme
 • Standart çalışma sisteminin uygulanması

Nasıl çalışyoruz?

Sizlere hizmet sunmadan önce yalın düşüncenin temel prensiplerinden biri olan "GECHI GEMBUTSU" (git yerinde gör) prensibini uygulayarak firmanızı ziyaret ediyoruz. Firmanız hakkında temel görüşlerimizi oluşturmak, uygulanacak projenin kapsamını belirlemek ve firma yönetiminin yalın düşünce hakkında fikirlerini almak üzere birlikte 1 - 2 saat sürecek bir toplantı, firma tesislerinde genel ziyaret ve görüş alışverişi yaparak proje taslağını belirliyoruz.

Sizi ziyaret eden danışmanımız tarafından hazırlanan YALIN ÜRETİM PROJESİ önerisi ziyaretten bir hafta sonra ilgili yetkili kişiye sunulur. Proje taslağı aşağıdakileri içermektedir. 

 • Genel bilgilendirme: Yalın üretim sistemi hakkında genel bilgileri içermektedir.
 • Kapsam: Proje kapsamında bulunan her bir yalın üretim tekniğinin içeriği ayrı ayrı tanımlanmaktadır. Örneğin 5S, KAİZEN, TPM, SMED vb. tekniklerin uygulama sonuçları ve uygulama yolu kısaca anlatılmaktadır.
 • Proje zaman planı: Proje kapsamında verilen her tekniğin hayata geçirilmesi için gereken süre ve bu süre içinde sunulancak danışmanlık hizmetinin adam-gün cinsinden ne kadar olacağını gösteren proje planıdır. Bu plan elbette ki öneri plandır ve proje takımlarının kurulması ve sonrasında yapılacak analizler ile bu süre bir miktar değişebilmektedir. Bizim tecrübemize göre bu değişim çok az olmaktadır.
 • Fiyatlandırma: Adam-gün birim fiyatı, aylık kesilecek fatura miktarı ve toplam proje bedelinin ne olacağı hakkında bilgi
 • Projede görev alabilecek danışmanlarımız hakkında ve referanslarımız hakkında genel bilgi ile iletişim bilgileri

Proje taslağı üzerinde yapılan görüşmeler ile müşteri ihtiyacının tam olarak projeye yansıması sağlanmaktadır. Başlangıç toplantısına kadar müşterimize gerekli desteği vererek proje başlangıcına kadar yapılması gereken hazırlıkların tam ve gerektiği gibi yapılmasını sağlanmaktadır. Böylece müşterimizin doğru işi, doğru bir başlangıç ile yapması temin edilmektedir.

Proje başlangıcı öncesi veya başlangıcından hemen sonra firma ile bir danışmanlık sözleşmesi düzenlenmektedir.

Arınıtlı bilgi

Bize ulaşın

Site Bilgileri

Kullanıcılar
6377
Makaleler
342
Makale Görünüm Sayısı
2022102

Kimler sitede

46 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi